טבע בשירות הפציינט / ד"ר קלוד חייט – רופא שיניים

אם היו אומרים לי לפני עשרים שנה, כשהתחלתי את דרכי כרופא שניים קונבנציונלי, כי אקח חלק במהפכת החשיבה והתפיסה העולמית בנושא רפואת שניים הוליסטית, הייתי לבטח קטן אמונה.
אם היינו מציגים לפני 20 שנה תפיסות כמו : " אין צורך לצחצח שניים יותר מפעם ביום ", או :
"החיידקים הם לא האויב העיקרי שלנו בחלל הפה ", ועוד תפיסה כמו : "משחות השיניים יכולות ליצור מצב של דיסהרמוניה בחלל הפה ואף לגרום לנזק בטווח הארוך" . אני בטוח שרעיונות אלה היו מוקעים מהחברה הרפואית באופן חד וברור.
היום, הרפואה ההוליסטית/אלטרנטיבית מביאה תשובות ברורות, אפקטיביות ויעילות ובעיקר מטיבה עם הפציינטים. הטבע בשירות הבריאות מוכיח את עצמו מעבר לכל ספק. אחד החומרים שמובילים אותי בדרך זו כבר 20 שנה הוא ה'ימלין 300' שאפרט עליו בהמשך. האירה את עיני בזאת ד"ר אירן פיזנטה, מומחית למחלות חניכיים. היא יצאה כנגד תפיסות קונבנציונאליות ברפואת שיניים בתקופה זו ובייחוד כנגד ניתוחי החניכיים שהיו לאופנה מדבקת. האג'נדה החדשה שהציגה פיזנטה הייתה פשוטה, הגיונית וגאונית: " צריך להתמקד יותר בהיגיינה ובאיזון הפנימי בחלל הפה ופחות בלחימה בפלאק כי זוהי תופעה פיזיולוגית שיש לה תפקיד". זאת ועוד נטען כי נוצר קושי עם שינויי מבנה המזון בעידן המודרני, אכילת דברים רכים מידי לא מאפשרת סילוק של הפלאק שנשאר דבוק (לפחות חלקית) לשיניים ולחניכיים אחרי הארוחה. משחות השיניים (להוציא 'ימלין 300') התמקדו בניסיון לסילוק פלאק ואבן שן.
משחות השיניים ברובן מורכבות מחומרים כימיים הגורמים לכמה חסרונות בולטים:
1. משחות השיניים מחסלות גם חיידקים חשובים – מצב הגורם לחוסר איזון בפה, משמע, עם כוונות טובות לעשות סדר, ניקיון והלבנה אנו מפרים את האיזון הפנימי בחלל הפה ללא אבחנה.
2. צד אגרסיבי נוסף במשחות השיניים – הטעם והריח. התרגלנו לחשוב שטעם המנטה משמעו ניקיון והיגיינה ובכך אנו גם מצפים לאשליית השיניים הלבנות אך שכחנו לחשוב האם אנו מפתחים כאן תלות בחומרים כימיים מזיקים, אסור לנו לשכוח שלגוף שלנו יש "רצון משלו" והוא מתקן את עצמו. לגוף האדם יש מנגנונים מאוד מתוחכמים כדי להכין את הגוף לקליטת האוכל ע"י הפרשת אנזימים שמכינים את חלל הפה לקליטה ולתהליך העיכול. חלק מהאנזימים נמצאים בפלאק עצמו וחלק מופרש מהחניכיים שסובבים את צוואר השן. כנראה משחות השיניים שמגנות במיועדות לפעול בצורות טוטליות ואגרסיביות גורמות לחסימה בזרימה ובפעילות הטבעית השוטפת של חלל הפה. כאשר השן לא בריאה לחלוטין או אם יש בה גוף זר – לגוף האדם יש נטייה לפלוט החוצה את הנטע הזר. ההשערה ההוליסטית גורסת כי הגוף לא מקבל ואף שואף לפלוט החוצה חומרים זרים לו ובכלל זה את משחות השניים שמנסות לתת מעטה הגנה בן 24 שעות.התגובות לכך יכולות להיות לא תמיד ברורות וחד משמעותיות .
עקרון שחשוב להבין הוא שבמשך לפחות 24 שעות רוב החיידקים אינם מסוכנים, לכן אין צורך בצחצוח השיניים יותר מפעם אחת ביום! בנוסף, הרוק מהווה את מערך הגנה הטוב ביותר ומכיל את החומרים הדרושים למלחמה בחיידקים. ככל שמכניסים לפה יותר חומרים כימיים, ובכלל זה משחות שיניים רגילות, תהליך הפגיעה בהרמוניה הולך וצובר תאוצה.

חומר מהפכני:
כל רופא שניים יודע כי מלח הוא חומר בעל יכולות חיטוי טובות מאוד, פשוטו כמשמעו.
ד"ר פיזנטה חשפה אותי ליכולות המדהימות של המלח והמינרלים הטבעיים המצויים בטבע בתרכובות שונות ובאחוזי ריכוז מדודים לטיפולים שונים ומגוונים. היא הציגה בפני את ה'ימלין 300' – חומר שמאגד בתוכו את היכולות האלה. מוצר זה המופק ממינרלים טבעיים בים המלח שינה את תפיסת העולם שלי. ללא ספק מדובר בחומר טבעי-מהפכני שמשנה את תפיסת העולם ברפואת השיניים המודרנית. הפציינט הראשון שלי טופל בשנת 1983, והתוצאות היו מדהימות. במשך 20 השנים האחרונות אני עושה ב'ימלין' שימוש באופן סיסטמטי.
הצמיגות הייחודית של ג'ל ה'ימלין' מאפשרת בתהליך השימוש בו – חדירה אפקטיבית של החומר הפעיל לנקודות הרצויות המביאה לאיזון האופטימלי בחלל הפה ע"י התמזגות עם הרוק. הייחודיות הטבעית שבה פועל ה'ימלין' הוא בכך שלא נשארים ממנו שאריות בתום השימוש ובתוך דקות ספורות הוא הופך לחלק אינטגרלי מהאיזון הרצוי בחלל הפה. מדהים לראות איך חומר טבעי לחלוטין המופק ממינרלים מלחיים מתאים כל כך לניקיון ולבריאות הפה, החניכיים והשיניים.
התפיסה הרווחת לגבי אופן פעולתו של ג'ל ה'ימלין' היא פשוטה ומופלאה כיאה לטבע – ה'ימלין' מפרק את הקשר המולקולרי/כימי של הפלאק ובכך מאפשר את הסרתו. ניתן להבין עוד יותר טוב את אופן פעולתו בשימושו מול אבן שן – מזליפים כמה טיפות על האזור בו מרוכז אבן השן, ממתינים כמה דקות האבן מתרככת וקל יותר להסירה.